Korrektioner på elregningen
Hvis du har modtaget en faktura, hvor der fremgår korrektioner, kan det skyldes følgende:
Energi Viborg har i en længere periode modtaget korrektioner fra det statsejede Energinet, som vi viderefakturerer til vores kunder. Disse korrektioner kan blandt andet vedrøre elafgiften i forbindelse med elvarme, som nu beregnes efter en ny metode hos Energinet.
En anden årsag kan være, at der tidligere er afregnet ud fra et skønnet forbrug, som nu korrigeres i forhold til det faktiske forbrug.
Korrektionerne modtages elektronisk og behandles automatisk, hvilket betyder, at vi ikke gennemgår forbruget individuelt for hver kunde.
Har du spørgsmål til din faktura med korrektioner, er du meget velkommen til at kontakte vores kundeservice på telefon 8929 2923 eller via e-mail på kundeservice@energiviborg.dk.